Siostra Ratched wraca do szpitala
Image
fot. kadr z filmu

Biały pielęgniarski uniform, fryzura zaczesana w dwie fale przypominające rogi, zaciśnięte usta. Siostra Ratched z „Lotu nad kukułczym gniazdem” zapadła w pamięć wielbicielom kina. Teraz nadarza się okazja, by bliżej przyjrzeć się tej postaci. Netflix zapowiada serial opowiadający o początkach szpitalnej kariery upiornej pielęgniarki.

Kreacja Louise Fletcher, która wcieliła się w siostrę Mildred Ratched w kultowym filmie Miloša Forman sprawiła, że ta postać na stałe zapisała się w annałach kina (notabene, Fletcher została za nią nagrodzona Oscarem). Pielęgniarka z „Lotu nad kukułczym gniazdem” (1975) stała się synonimem wynaturzeń płynących z nadmiaru niekontrolowanej władzy. Widzów zafascynowało to uosobienie bezwzględności autorytarnego systemu, dlatego twórcy postanowili poświęcić mu osobny projekt. Serial „Ratched” będzie opowiadał o początkach pracy tytułowej pielęgniarki w 1947 roku. Jak opisują osoby stojące za projektem, seria skoncentruje się na przemianie siostry w pełnowymiarowego potwora, czerpiącego przyjemność z nieograniczonej kontroli nad pacjentami.

Wiadomo, że w demoniczną siostrę wcieli się Sarah Paulson, która miała już szansę sprawdzić się historii opowiadającej o szeroko pojętej grozie w „American Horror Story”. Będą jej towarzyszyć m.in. Cynthia Nixon, Amanda Plummer czy Sharon Stone. W jednej z ról pojawi się także Finn Wittrock, kolega Paulson z planu „AHS”. W gronie producentów serialu znalazł się Michael Douglas. Netflix ogłosił, że zatwierdzono produkcję dwóch sezonów (łącznie osiemnaście odcinków). Zarówno film Formana, jak i powieść Kena Keseya, która była jego  podstawą, są punktem dojścia powstającej produkcji.

Serialowi „Ratched” można już wróżyć sukces. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że widzowie uwielbiają opowieści o wszelkiego rodzaju wynaturzeniach. Wystarczy wspomnieć przywołane już „American Horror Story” czy dokumenty o seryjnych mordercach, które mają wielu amatorów. Historia o stopniowym formowaniu się jednego z najsłynniejszych potworów w dziejach kina pewnie również znajdzie swoich wielbicieli.

Joanna Barańska

źródło: variety.com